КИТ БЯГАЩИ СВЕТЛИНИ 5
Поставените снимки са с илюстративен характер. В действителност продуктът може да се отличава външно, като това не променя функционалността и характеристиките на изделието.
Информация
Комплект /кит/ за сглобяване с включени всички елементи за монтажа.
Предназначен е за създаване на светлинни ефекти "бягане 1-2-3-4", съпровождащи звукови сигнали /музика/, като честотата на "бягането" се повишава при нарастването на звуковото ниво в областта на ниските честоти. С елементите разположени върху платката, могат да се управляват четири канала по 12 светодиоди, групирани в 6 двойки /товарнияt ток на D2 е до 60 мА/.
Мултивибраторът, съставен от половината D1 и VT1, генерира тактови импулси като честотата и коефициента на запълване може да се доуточняват с R1, R2, СЗ. Мултивибраторът представлява "тригер на Шмит" със зареждащ се кондензатор във входа С3 и допълнителен транзистор VT1. За промяна на честотата /в зависимост от електрическия променлив сигнал на вход I/ се използва като резистор от тригера транзисторът VT2 - без сигнал VT2 е отпушен и честотата е най-ниска. Максималната възможна честота се задава от резистор R4.
Транзистор VT3 участва в усилвател и активен филтър за по-високите честоти. Изправеното напрежение с УД2 е и управляващия /запушващ/ сигнал за VT2.
Напрежението на вход I трябва да бъде до 1V, а ако разполагаемото радиоустройство има по-голям изходен сигнал е необходимо използването на подходящ делител от резистори.
Втората половина от D1 е свързана като тригер - делител на честота, сменящ състоянието си при всяка промяна от високо към ниско ниво на изхода /6/ на мултивибратора.
С инт. схема D2 е изграден четиривходов дешифратор, работещ със нивата от:
- неинвертиращ изход /6/ на D1
- инвертиращ изход /3/ на D1
- неинвертиращ изход /11/ на D1
- инвертиращ изход /8/ на D1.
Във всеки момент само на един елемент от D2 се подават високи нива, а на изхода му се получава ниско ниво. Така на четирите изходи на дешифратор се редуват "нули" с честота определена от мултивибратора.
Преди монтажа на инт. схеми на платката да се постави мостчето М1.
Предварително трябва да се почистят от боята краищата на резисторите, което е необходимо за качественото запояване. R1 и VД1 да се монтират заедно.
Всяка група от светодиоди трябва да има свой резистор. Вместо директно включени светодиоди, може да се управляват външни транзистори, тиристори, симистори, с което да се реализират светлинни ефекти с други източници с различни напрежения и мощности.