КИТ БЯГАЩИ СВЕТЛИНИ 6
Поставените снимки са с илюстративен характер. В действителност продуктът може да се отличава външно, като това не променя функционалността и характеристиките на изделието.
Информация
Комплект /кит/ за сглобяване с включени всички елементи за монтажа.
Този комплект Ви дава възможност да получите два вида светлинни ефекти от четири канала, като всеки канал може да комутира светодиодни групи с общ ток до 60мА. Първият ефект е последователно включване на каналите от 1 до 4 до запълване, след което следва изключване от 1 до 4 /изваждане/. Вторият ефект е “бягане 1 -2-3-4”. Всеки ефект има бавен и бърз цикъл.
Интегралната схема D1 от фиг. 1 представлява четири D-тригера, включени последователно като преместващ регистър, но понеже изхода на четвъртия тригер е свързан с входа на първия тригер реално се получава кръгов брояч.
Инт. схема D2 съдържа два D- тригера, свързани външно като Т-тригери /делители на честота/.
Първата половина на D3 - логическите елементи D3.1 и D3.2 образува тригер на Шмит, който с включените във входа му С2 и VT1 представлява тактов генератор за ниска честота. При отпушване на VT2 честотата е по-ниска и обратно.
Втората половина на D3 се използва като два двувходови елемента “И-НЕ”, управляващи кръговия брояч.
Кондензаторът C1 служи за първоначално нулиране на D1 и D 2.1/ в момента на включване на захранването С1 е разреден от R1/.
Тактовите импулси от изход /6/ на D3 се подават на съответния вход на D1, като положителният им фронт премества състоянието на входа на тригерите от D1 в изхода им и така до края. Светодиодите са свързани към инверсните изходи /3, 6, 11, 14/ на тригерите от D1 и светят при състояние “0”. D2.2 се преобръща от положителния фронт на правия изход /2/ на D1.1, когато се преминава от “0” към “1”, т.е. при всяко светване на първия светодиод “А”.Така се получава редуване на двете скорости на тактовите импулси, тъй-като състоянията “0” и “1” на инверсния изход /8/ на D2.2 определят отпушването или запушването на VT2.
Да разгледаме по-подробно работата на кръговия брояч. Първоначално /след нулирането/ на всички прави изходи се установява “0” - светодиодите не светят. На изходите /11 / и /8/ от D3.4 и D3.3 има “1”, диодите VД2 и VД3 са запушени и през R7 на входа /4/ от D1.1 се подава “1”. При първия тактов импулс тази “1” се премества на изхода /2/ на D1.1 и светодиод “А” светва.”0” от изход /8/ на D2.2 отпушва VT2 и определя ниска тактова честота. Вторият тактов импулс премества ”1” на изход /7/ на D1.2 - светва и вторият светодиод “В” и така до светването на всичките. Тогава установената “1” на изход /15/ от D1.4 /заедно с “1” от изход /6/ от D2.1/ променя състоянието на изход /11/ на D3.4 в “0”, която пък през VД3 се подава на входа /4/ на D1.1. Следващият тактов импулс записва тази “0” в изход /2/ - светодиодът “А” угасва и т. н., докато всички светодиоди угаснат. Тогава на изход /11/ на D3.4 отново се получава “1” и на вход /4/ на D1.1 също се установява “1”. Следващият импулс я записва на изхода, светва отново “А”, но сега тригер D2.2 се преобръща и тактовата честота се повишава. Цикъл “пълнене и изваждане” се повтаря с тази честота.Така се реализира първи ефект - работа на преместващия регистър като “кръгов брояч на Джонсън”.
При завършване на бързия цикъл отново се подава “1” на /4/ на D1.1, отново светва “А”, обръща се D2.2, отпушва се VT2, но сега положителният скок на изход /9/ на D2.2 обръща D2.1 и на изхода му /5/ се установява вече “1” и тъй като на /14/ от D1.4 има също “1”, получава се “0” на изход /8/ на D3.3, а оттам и на /4/ на D1.1.Тактов импулс премества “1” от вход /5/ на изход /7/ на D1.2, но записва и ”0” на изход /2/ на D1.1 и така остава да свети само “В”. Получава се преместване на “1” във всички прави изходи /или “0” в инверсните изходи/, т. е. “бягане 1-2-3-4”. Накрая на този цикъл се установява “0” в /8/ на D3.3, а на /4/ на D1.1 - “1”. Следващия такт води до светване на “А” и обръщане на D2.2.”Бягането” продължава с пo-голямата скорост. Следва отново установяване на “1” върху /4/ на D1.1, светване на “А”, обръщане на D2.2 и D2.1. В правия изход /5/ на D2.1 вече има “0” и така отново започва бавният цикъл на първия ефект.
Честотата на тактовите импулси може да се уточнява с R8 и С2, а при запушен VT2 по-високата честота зависи от R11.
Преди монтажа на интегралната схеми да се поставят четирите мостчета на платката. Резисторите тип РПМ / МЛТ/ да се зачистят предварително от лаковото покритие на изводите им. Резисторът R8 и VД1 се монтират вертикално, последователно.
Изходите за светодиодите може да се свързват към транзистори и непряко към тиристори и симистори за управление на други светлоизточници за по-високи напрежения и мощности.