КИТ ДЕВИАТОРЕН КЛЮЧ
Поставените снимки са с илюстративен характер. В действителност продуктът може да се отличава външно, като това не променя функционалността и характеристиките на изделието.
Информация
Комплекта не е сглобен.
220V /4A
"НЕОМОНТАНА" представя на Вашето внимание една оригинална своя разработка на така наречения девиаторен ключ, но в електронно изпълнение и с неограничен брой на бутоните за задействане, свързани в двупроводна линия. Товарът може да бъде, например осветителна лампа.
С натискането на някой бутон (от типа "стълбищен" бутон) лампата светва и свети докато се натисне отново някой бутон. Платката може да се постави в разклонителната кутия. Този ключ може да се използва и като "Пуск" - "Стоп".
Ако вместо бутони се постави един електрически ключ - ще се получи мигаща светлина с честота около 1Hz.
В основата на това схемно решение стои самозадържащия симисторен ключ, а пускащата схема е изградена от еквивалент на нареченият от нас "симетричен еднопреходен транзистор" (който не се произвежда).
Действието на девиаторния ключ е следното: в изходно състояние схемата не консумира ток. При кратко натискане на някой бутон чрез VD3 и R3 става зареждане на C2 през R2, VD1 и релето. Паралелно на C2 е веригата от ценер диодите VD4, VD5 и товара L. При протичане на ток през ценер диодите върху тях се получава напрежение, захранващо генератора с VT1÷VT4, R4, C3. След достигане на напрежението върху C3 до зададена стойност от делителя с R5, R6, става лавинообразно отпушване на два от транзисторите, при което C3 се изпразва през тях върху R7 и симисторът се отпушва - върху товара се подава едната полувълна от захранващото напрежение, през ценер диодите протича зарядният ток на C2. Когато напрежението в товара премине през нулата, през ценер диодите продължава да тече разрядният ток на C2 и генераторът работи. След като започне отрицателната полувълна, симисторът се отпушва от генерираните импулси и процесите се повтарят, но с обратна полярност. Така симисторният ключ самозадържа и остава в това състояние неограничено време.
При презареждането на C2 се зарежда за определено време и C1, което води до сработване на релето, като неговият контакт К1 се затваря. При ново натискане на някой бутон ценер диодите се дават на късо през контакта К1 и бутона, пусковата схема остава без захранване, C2 се разрежда и симисторът се запушва - ключът се разпада. През това време C1 се разрежда през бобината на релето и то изключва контакта си К1. Товарът може да се включи отново, ако се натисне някой бутон. Стойността на C1 определя времето за включване или изключване на релето P.
Ценер диодите са свързани противопосчно, като общият край е извън платката.
За да няма смущения в радио обхватите с амплитудна модулация е желателно да се добави и дросел с (100÷150) навивки върху ферит Ф8 или Ф10 с проводник ПЕЛ ф(0.5÷0.8)мм.
Товарният ток при симистор без охлаждащ радиатор е до 1А.
Резисторите за вертикален монтаж от типа РПМ изискват почистване на лаковото покритие на изводите.