КИТ ФОТОРЕЛЕ 1-0
Поставените снимки са с илюстративен характер. В действителност продуктът може да се отличава външно, като това не променя функционалността и характеристиките на изделието.
- вид: фотореле КИТ
- напрежение вх (зах.): 250V AC
- РЕЛЕ-ЗА ВРЕМЕ, ФОТО
Информация
Комплекта не е сглобен.
Приемник с дискриминация с реле 7A/250VAC
Това фотореле работи с инфрачервен излъчвател - кит 86 (с честота 1÷2кHz). Състои се от приемна част , усилвател с U1-301, компаратор с U2 - 311, дискриминатор - два чакащи мултивибратора с U3 - 74123, ключ с VT3 и електромагнитно реле.
Приемникът с фототранзистор VT2 в емитера на VT1 ограничава въздействието на околната светлина (1÷100)Hz. Импулсите с честота (1÷2)kHz се усилват от операционния усилвател 301 и се подават във вход 3 на компаратора 311. С делителя R7 и R6 е зададено нивото на задействане на компаратора и когато на извода му 3 дойде импулс с това ниво, изходния транзистор в компаратора (свързан като емитерен повторител с R8 и R9) се отпушва и на управляващите входове 2 и 10 на U3 постъпват положителни импулси. 74123 представлява два чакащи мултивибратори със запускане при всеки постъпващ импулс.
Първият мултивибратор с вход 10 и изход 5 се настройва с тример RP2 за време малко по-малко от периода на излъчваните импулси - T. Разрешаване на пускането на мултивибраторите е изпълнението на условията:
- за първи мултивибратор: на 11 - "1", на 9 - "0";
- за втори мултивибратор: на 3 - "1", на 1 - "0".
Вторият мултивбратор с вход 2 и изход 13 се настройва с тример RP1 на време малко по-голямо от периода Т. Особеното при него е, че вход 1 е свързан с изхода 5 на първия мултивибратор, така че вторият мултивибратор може да се запусне само, когато е свършило времето н а първия, т.е. на изход 5 има "0". При нормална работа на изход 13 ще има презастъпване на импулсите, т.е. постоянно напрежение.
Ако върху приемника попаднат импулси от друг източник с различна честота, първоначално ще се пуснат и двата мултивибратора, но при втория импулс вторият мултивибратор няма да се запусне, ако изхода 5 на първия е в "1".
Регулирането на мултивибраторите най-точно става с осцилоскоп съвместно с излъчвателя. Със стрелкови волтметър също може да се извърши настройване. На изход 5 напрежението (средното) се нагласява да е малко по-малко от това при състояние "1" ("1" съответства на това положение на тримера, при което напрежението в изхода престава да расте). След това с другия тример се установява "1" на изход 13.
Разстоянието между излъчвателя и приемника зависи от типа на фототранзистора VT2: при 2Ф2039 - около 1м; при SP201 - около 3м. Тези разстояния се постигат при точно насочване.
Фототранзисторите без изведена база не дават възможност за установяване на постояннотоков усилвателен режим. За това, когато няма околна светлина като фон, не може да се работи със слаби сигнали от излъчвателя. За да се избегне този недостатък е използван допълнителен светодиод ( може и червено светещ) за фон. Той трябва да се разположи странично на фототранзистора.
При монтажа на елементите на платката трябва да се започне с мостчетата М1, М2, М3 (от гол проводник).
Тъй-като резисторите са с вертикален монтаж да се обърне внимание на предварителното премахване на лаковото покритие от изводите им, когато са от тип МЛТ(РПМ)!