КИТ ГЕНЕРАТОР 4
Поставените снимки са с илюстративен характер. В действителност продуктът може да се отличава външно, като това не променя функционалността и характеристиките на изделието.
Информация
Комплект /кит/ за сглобяване.
Звуков Сигнализатор
На любителите на автоелектрониката "НЕОМОНТАНА" предлага звуков сигнализатор за включени пътепоказатели "мигачи". За звуков източник се използва телефонен динамичен капсул КТД-1 или КТД-5 В-М.
Малогабаритната платка е предвидена да се монтира в капсула като за изводи се използват самите изводи на капсула. Може обаче да се изведат отвън и проводници.
Ел. схема е показана на фиг.1. С кондензатора С2 се осъществява положителна обратна връзка по променлив ток, а с С2 - местна отрицателна обратна връзка. В зависимост от усилването на VТ1 може да се наложи доуточняване на R1. Честотата зависи от С1 и R2. Генераторът трябва да работи в диапазона от 10 до 15V. Диодът VД е само защитен.
Този сигнализатор трябва да се вклчи след ключа за мигачите.
В зависимост от това с какъв капсул разполагате, ще разгледаме два начина на монтаж на платката.
I. КТД-1 /фиг.З/. Развалцова се алуминиевата предна капачка. Отстранява се и металното тяло. Остава най-трудното - премахването на гребена от занитената шайба 3 чрез изпилване, като не трябва да се допусне попадането на стружки в трите отвори А, разположени отдолу. Платката ще се монтира в освободеното пространство, като предварително се подготви. Оформят се трите зъбчета върху платката, след това се огъва леко с фолиото навътре. Проверете влизат ли зъбчетата в отворите А и чак след това направете монтажа на елементите. Транзисторите трябва да са в лежащо положение.
Върху пластмасовото тяло 4 забийте чрез нагряване метален щифт 2 /от извод на резистор/. Внимателно преместете проводника от пластината 1 към щифта 2. След поставянето на платката с елементите, плюсовия проводник от платката се запойва към пластината 1 /тя контактува с външното метално тяло, което ще бъде извод "+" /, а минусовия проводник се запойва към ухото от шайбата 3 /която ще бъде извод "-"/. Проводник Г се свързва с щифт 2.
След като се уверите в успешното изпълнение на горните операции, поставете гетенаксовите шайби и завалцовайте предния капак.
II. КТД-5В-М /фиг.3/. След развалцоване на капака се освободете от пластмасовата кутия. Върху тялото 3 се забива /чрез загряване/ щифт 1. Преместете проводника от пластината 2 към щифт 1. Пластината 2 остава като клема"+" и към нея се запоява проводник "+" от платката.
Изрежете от платката предвидените за другия вариант три зъбчета. Леко огънатата платка трябва да се разположи зад двата издатъка А. Проводникът "-" от платката се запоява към пластината 4, която ще бъде клема "-". Желателно е в отвора на платката до изход "-" да се запои щифт под формата на "Г", като щифтът да се забие чрез нагряване в съответния издатък А. Проводникът от платката Г се свързва с щифт 1.
След проверка на функцията, завалцовайте капака. Желателно е да обозначите трайно поляритета на изводните клеми.