КИТ ГЕНЕРАТОР 5
Поставените снимки са с илюстративен характер. В действителност продуктът може да се отличава външно, като това не променя функционалността и характеристиките на изделието.
Информация
Комплект /кит/ за сглобяване.
"Генератор 5" охранителна система за 12V с двутонална сирена (5 вида сигнали)
На любителите на техниката предлагаме едно компактно схемно решение на охранителна система с генератор на двутонални звукови сигнали, която може да се използва в автомобили и жилища.
Системата реализира:
- мощен звуков сигнал;
- времезакъснение за привеждане в действие;
- времезакъснение за изключване на системата;
- интервал от време за действие след активиране.
Стандартната ТТЛ схема 74124 (КР531ГГ1) съдържа два мултивибратора (фиг. 1) с честоти, управлявани с напрежение - първият генератор с ниска честота (изход 7) модулира честотата на втория генератор чрез вход 14. Изходния сигнал (10), след диференциране, се подава на съставния транзистор Т5, който се отпушва от предния фронт на ниво "1". Във високоговорителя протичат токови импулси с голяма амплитуда, но малка продължителност. Когато се използват маломощни говорители 4Ω е желателно да се включи допълнително ограничаващ резисторR15.
Звуковият сигнал може да има три разновидности: а) звук с редуване на два тона; б) разновидност на сигнала от т."а" - с по-висока честота на редуване; б) виеща сирена. Вторият вид се постига със съединяване на крачета 2 и 3 на инт. схема. Третият вид се осъществява с мостчетата М1 и М2.
С резистора R11 може да се промени тембъра на сигнала - при увеличаване се получава по-плътен звук, но се повишава средния ток във високоговорителя.
Охранителната система има три състояния:
I. "Изключено" - подадено е напрежение +12V на вход 1 спрямо маса (минус). Първата част на S1.1 на двойния ключ S1 е отворен, а S1.2 е затворен. Резисторите R5 и R6 зареждат кондензаторите съответно C1 и C7. С9 е даден на късо. Това захранване (с консумация няколко микроампера) не трябва да се прекъсва (в автомобила връзката е преди контактния ключ).
II. "Включено" - задейства се поставения на скрито място ключ S1. Консумираният ток е около 5мА. Ценер-диодът Д1 се захранва през R1. Т1 е отпушен, но зареденият кондензатор С1 държи в запушено състояние транзисторите Т1 и Т2, т.е инт. схема не получава захранване +5V. При отварянето на ключа S1.2 започват да се зареждат С8 и С9, а транзисторът Т4 е запушен и след зареждането на С8. След около 10s Т4 се насища и дава разрешение на втория генератор чрез входа му (11) - ниво "0". Това състояние може да продължи неограничено време.
III. "Задействано" - ако се натисне, макар и за момент, бутон (бутони) в т.5 (поставени на врати, капаци, прозорци), кондензаторът С1 се разрежда напълно, Т2 и Т3 се отпушват и веднага се получава звуков сигнал, продължаващ около 1min (до зареждане на С1). Консумираният среден ток е около 200мА.
Ако се задейства бутона в т.4 (входна врата, врата на водача) пак се разрежда С1 през Д3, но зареденият кондензатор С7 се включва противопосочно на С8, като го разрежда и предизвиква запушване на Т4 и блокиране на генератора. След около 7s (ако през това време не е изключен ключ S1) алармата се активира и работи до зареждане на С1.
Ако някой от бутоните (контактите) остане включен продължително време, сирената ще работи през цялото това време.
В т.7 може да се свърже светодиод, който се захранва с ниска честота от първия генератор (изхода му 7), като ще мига винаги, когато е задействан някой бутон и С1 е разреден, т.е има захранване за интегралната схема.
При захранване от токоизправител трябва да се има в предвид, че токовите импулси в говорителя са със значителни амплитуда и наложително използването на филтриращ кондензатор с голяма стойност (2200µF), който е желателно да се свърже след контакта S1.1.