КИТ ИНДИКАТОР 1
Поставените снимки са с илюстративен характер. В действителност продуктът може да се отличава външно, като това не променя функционалността и характеристиките на изделието.
Информация
Комплекта не е сглобен.
Индикатор за състоянието на автомобилното захр.
На любителите на автоелектрониката "Неомонтана" предлага своя, оригинална разработка на петстепенен светодиоден индикатор на напрежение, при който промяната от едно ниво към друго става прагово, като се индицира само един напрежителен диапазон. Спрямо разработката от 1996г. (платка 9601) тази модификация е с повишена температурна стабилност. Състоянието на автомобилното електрозахранване може да се охарактеризира достатъчно пълно само с 5 диапазона:
I. V < 10.5V (червен светодиод - VD2) - напрежението при стартиране спада недопустимо и се получават необратими изменения в АКБ.
II. V = (10,5÷12)V (жълт светодиод - VD3) - нормално напрежение при стартиране.
III. V = (12÷13)V (зелен светодиод - VD4) - напрежение на АКБ при малка консумация и без зареждане.
IV. V = (13÷14,4)V (зелен светодиод - VD5) - напрежение на АКБ при работеща зарядна система (в автомобила - двигател, генератор, изправител, регулатор). Горната граница варира от 13,8 до 14,8V в зависимост от настройката на регулатора и сезонa (лято или зима). Това напрежение е резултат от зарядния ток, определен като 1/10 от капацитета на АКБ. Когато вътрешното съпротивление на АКБ е повишено в резултат на различни отклонения от нормалното състояние на АКБ или отделни нейни клетки, това напрежение се достига и при по-малък заряден ток и поради тази причина АКБ системно не се дозарежда - констатира се при стартиране в студените периоди или след по-дълго престояване (през горещите месеци - 2 седмици, когато саморазреждането е увеличено).
V. V > 14,4V (червен светодиод - VD6) - напрежение при зареждане при ненормална работа на регулатора, съпроводено от значително газоотдепяне ("кипене"). Това води, освен до спадане нивото на "-електролита, но и до необратими промени в АКБ.
Електрическата схема, изградена с интегрална схема U1, представлява прагова система с малък хистерезис, наречена от нас "Многозвенен тригер на Шмит с паралелно действие", работеща в режим "стълбица".
Интегралната TTL схема се състои от 6 независими повторители с "'отворен колектор", като в случая се използват само 4 от тях. За да се разбере принципа на получаване на тригерния ефект и ролята на "емитерното" R17, трябва да се анализира структурата на един повторител. При промяна на състоянието на входа на повторителя от ниво" 1" към ниво "0" се увеличава тока във втората част на повторителя (ключовата част) и тъй като R17 е включен между извод 7 (-) и общия минус на индикатора и източника на напрежение се получава положителна обратна връзка спрямо входното въздействие, т.е. лавинообразен процес.
Нивата на сработване се определят от свързването на входовете на повторителите към делителя, образуван от резисторите R3, R5, R6, R7, R8 и резисторите R9, R10, R11. Делителят е достатъчно нискоомен за да не влияят входните токове в състояние "0".
Напрежението на АКБ се подава чрез делителя, образуван от R2, RP1, R8, като при високо напрежение повторителите са в състояние "1", а при ниско напрежение - в "0".
С помощта на диодите VD7÷VD10 се получава преобразуване на режима "стълбица" на състоянията на изходите на интегралната схема в режим "светеща точка" за светодиодите.
V. V > 14,4V - свети само светодиод VD6, тъй като и четирите изхода на U1 са в ниво "1";
IV. V = (13÷14,4)V - свети само VD5. Състоянието в изход 6 е "0" и чрез VD10, VD6 угасва;
III. V = (12÷13)V - свети само VD4. Повторител с изход 8 става също "0", веригите на VD6, VD5 са шунтирани;
II. V = (10,5÷12)V - свети само VD3. И повторител с изход 10 става "0", диодите VD8÷VD10 шунтират веригите на VD4÷VD6;
I. V < 10,5V - свети само VD2. Всички повторители са в "0" на изхода.
Настройването става, като се подаде 12V на входа на схемата и с RP1 се уточнява момента на угасване на VD3 и светването на VD4. С намаляването на R3 се "разтягат" диапазоните и обратно.
За упростяване на настройването може да възприемем по-голям допуск за двете крайно нива, например: от 10 до 10.5V и от 14 до 14.5V.
Тъй като голяма част от резисторите са предвидени за вертикален монтаж, обърнете внимание върху почистването от лаковото покритие на изводите, разположени към печатната платка.