КИТ РЕГУЛАТОР 12 AC
Поставените снимки са с илюстративен характер. В действителност продуктът може да се отличава външно, като това не променя функционалността и характеристиките на изделието.
- вид: регулатор КИТ
- напрежение вх (зах.): 220V AC
- РЕГУЛАТОРИ
Информация
Комплекта не е сглобен.
Тази разработка е по-нататъшно развитие на “Регулатор 4” и представлява двуполупериоден регулатор с плавно нарастване на напрежението. При включване на лампа, студената волфрамова нишка предизвиква пусков ток, десетократно превишаващ номиналния ток и въпреки че, този ток е за много кратко време, често се стига до повреждане на лампата.
Тиристорният ключ Th1 с транзисторната пускова схема (VT1 и VT2) работи с пулсиращо положително напрежение от изравителя схема “Грец”.
Фазовозадаващата група е C2, VT3, R7. Транзисторът VT3 играе ролята на променлив с времето резистор, като в изходно състояние има максимална стойност. При включване на лампата кондензаторът C1 започва да се зарежда през R6, което води до плавно увеличаване на базовия ток на VT3 до пълното му отпушване.
След изключване на лампата C1 се разрежда през R8 за 15÷20s. При повторно включване в рамките на това време (за пълно възстановяване), закъснението видимо намалява.
Резисторът R7 определя максималното напрежение върху лампата. Вместо резистор, може да се изведе и външен тример. Когато не е необходимо лампата да работи с максимална мощност, с повишаване на R7 може да се получи ограничаване на тази мощност. Например ако R7 е 1kΩ – понижението е с 10V, при 2 kΩ – 20V и т.н.
За отстраняване разпространението на високочестотни смущения по мрежата може да свърже външен LC филтър (C=1÷33nF/400V, L=100÷470µH).
Голяма част от елементите са за SMD монтаж, но това не трябва да Ви смущава, дори и да нямате опит. Проблеми със спояване на SMD елементи има и при машинен монтаж, когато те са престояли дълго извън фабричната или в отворена опаковка.
При ръчно спояване може да се спазва следната последователност на работа:
- платката да се намаже с колофонов разтвор, независимо дали има калаено покритие;
- желателно е и елементите да се потопяват в такъв разтвор;
- мястото за всеки елемент, преди поставянето му, да се намаже с гъст колофнов разтвор, който да послужи като фиксиращо лепило. Така лесно може да се ориентира правилно елементът;
- след притискане на правилно поставеният елемент към платката се спояват един от изводите му. След това вече може спокойно да се споят и останалите.
- препоръчително е спояването да става с подаване на тинол с дебелина не повече от 0.8 мм.