КИТ СМЕСИТЕЛЕН ПУЛТ
Поставените снимки са с илюстративен характер. В действителност продуктът може да се отличава външно, като това не променя функционалността и характеристиките на изделието.
Информация
Комплекта не е сглобен.
1 Микрофон+3 Линейни стерео входа,15V
"НЕОМОНТАНА" предлага на любителите на електрониката стерео мишпулт, реализиран на базата на интегралната схема TL084. Освен класичеките функции - смесване на микрофон с два други звукоизточници (касетофон, радио, CD и др.), схемата притежава и интересната възможност за автоматично затихване на трети линеен вход при поява на звук пред микрофона!
Технически характеристики:
- номинално входно напрежение за линейните входове (1, 2 и 3): 0,775 V;
- максимално напрежение за вход 3: 3,8 Veff;
- коефициент на усилване за входове 1, 2 и 3: ≈1;
- коефициент на усилване за вход микрофон: (7 ÷ 100) пъти;
- дълбочина на автоматичното затихването на вход 3 от микрофона: -15dB;
- възможност за регулиране на прага на сработване на автоматичното затихване;
- време на задействане и отпускане на автоматичното затихване: 150ms и 1,2s;
- честотна лента:
за входове 1 и 2: 10Hz - 20kHz (-0.5dB);
за вход 3: 10Hz (-2dB) - 20kHz (-0.5dB);
за вход микрофон: 10Hz - 20kHz (-2dB);
Схемата на смесителя е изградена на базата на класически мащабиращ суматор с операционен усилвател. Ролята на такъв играят U1A и U1D ( за единия и за другия канал съответно). Напреженията от линейните входове 1 и 2 се подават директно за смесване през съответните резистори (R11, R12 за единия канал). Отношението на резистора R13 към всеки един от горе посочените определя мащабния коефициент (или усилването) за всеки един от сумираните източници. Очевидно е, че усилването за тези входове ще бъде 1 тъй като тези резистори са с еднакви стойност: R11=R12=R13=1MΩ . Трябва да се отбележи, че в особени случаи може да се променят тези резистори с цел да се получи различно усилване с цел изравняване на напреженията от входовете 1 и 2, тъй като често различните звукоизточници (въпреки стандартизацията) не са с едни и същи номинални изходни напрежения! Тази стъпка обаче не е особено удачна, понеже за тази цел именно служат потенциометри - делители, поставени на входа на смесителя.
Микрофонният вход, преди да стигне до смесителя, се подлага на предварително усилване. То се осъществява от ОУ U1C. Той е свързан по схема на неинвертиращ променливотоков усилвател, който се характеризира с високо входно съпротивление. През кондензатора C12 сигнала от микрофона (който е няколко mV) постъпва на "+" входа на ОУ. Резисторът R19 служи за балансиране на ОУ по постоянен ток и определя входното съпротивление. Усилването се регулира с помощта на RP1. То варира от 6-7 пъти при PR1 даден на максимум (47кΩ) до около 100 (20dB) при минимум. Долната гранична честота на стъпалото се определя от стойностите на C8 и R14. Кондензаторът C9 намалява усилването за честоти над 20кHz. Усиленото напрежението на микрофонният предусилвател се подава през веригите C10, R17 и C13, R20 на входовете на суматорите U1A и U1D и по този начин се смесва с другите звукоизточници.
Третият стерео линеен вход са подава на входовете на емитерните повторители, реализирани с VT1 и VT3. Te осигуряват високо входно (над 500кΩ) и ниско изходно съпротивление на стъпалото. Принципът на действие на схемата е следния: В нормално състояние (при липса на сигнал от микрофона) в т.А няма управляващо напрежение - транзисторите VT2 и VT4 са запушени и на входа на смесителя през C6(C20) и R10(R22) се подава напрежението от емитерите на входните транзистори. В този случаи затихване няма. При поява на управляващо напрежение в т.А транзистора VT2 (VT4) се отпушва и R7 се дава към маса. Така се получава делител между R6 и R7, който води до затихване на сигнала, подаван към смесителя с около 15dB. За по-голямо затихване може да се намали стойността на R7(R29) - при 470Ω затихването е 18dB, при 330Ω - 20dB.Чрез резисторите R4 и R5 (R27 и R32) е реализиран делител на напрежение с коефициент на делене от около 22 пъти. Той намаля входния сигнал и с това се осигурява подходящ режим на транзистора VT2 (VT4). Това затихване се компенсира с усилване в смесителя, което се определя от отношението R13/R10 (R25/R22).
Управляващото напрежение за ключовете VT2 и VT4 (т. А) се формира от напрежението на изхода на микрофонния предусилвател. То се подава на междинен усилвател - ограничител (U1B). Неговото усилване (RP2/R16) се регулира с RP2 и се изменя от 1 до 100 пъти - по този начин може да се промени прага на сработване на автоматичното затихване (при усилване 100 на U1B - съвсем тихи звуци на микрофона ще доведат до затихване на вход 3). Ценер диода VD1 служи като ограничител така, че независимо от усилването - на изхода на U1B (7) напрежението не превишава напрежението на стабилизация на диода. При поява на звук пред микрофона през R18 започва да се зарежда кондензатора C14. При достигане на необходимото напрежение върху C14 - транзисторите VT2 и VT4 се отпушват и сигнала от вход 3 затихва. R18 заедно с C14 определят времезакъснението при задействане - при R18=2,2kΩ то нараства до 0,5s. R21 служи за разреждане на C14 и определя времето на задържане при прекратяване на говора пред микрофона - при R21=22кΩ то нараства до около 2,5s. На печатната платка е предвиден изхода 'К', който чрез свързването към маса (може да се постави и ключе) води до спиране на режима на автоматичното затихване.
Изходният сигнал на смесителя се взема от кондензаторите C11 (C18) и се свързват към следващото стъпало от уредбата (еквалайзер, тонкоректор, мощен усилвател или др.) Стойносттa на C11(C18) e разчетена за следващо стъпало с входно съпротивление по-голямо от 4,7кΩ - в противен случаи ще се получи спад в ниските честоти!
Схемата се захранва от двуполярен източник на напрежение (±15V), който трябва да е с минимални пулсации. Може да се използва и по-ниско двуполярно напрежение ( по принцип TL084 може да работи и с ±3V÷±18V), но това силно ще ограничи амплитудата на изходното напрежение. Ако все пак се налага такова захранване, трябва да се има в предвид, че върху резисторите R2 и R3 се губи около 1V. Също така трябва да се подбере стойността на резистора R1 (R26) така, че на емитерите на VT1 (VT3) напрежението да бъде около половината от +U!
При комбиниране на смесителя с електретен микрофон, който се нуждае от допълнително външно захранване, е желателно да не се използва като такова захранването на еквалайзера, особено след развързващите групи (R2/C3 и R3/C1) - тъй като там има не малки пулсации, които през микрофона ще попаднат на входа на усилвателя - ако има голямо усилване ще се получи нежелана ПОВ, която може да наруши работата на устройството.
На всеки един от входовете на смесителя трябва да се поставят потенциометри, с които да се "дозират" различните източници в крайното сумирано напрежение. Стойността им не е критична, но е желателно да са по-високоомни, тъй като те ще определят съответните входни съпротивления на стъпалото. Желателно да се използват сдвоени (стерео) потенциометри за входовете 1, 2 и 3 - за да се регулират едновременно левия и десен канал.
Преди запояването на U1 трябва да се постави мостчето М - парче от изолиран проводник!
Тъй-като резисторите са с вертикален монтаж да се обърне внимание на предварителното премахване на лаковото покритие от изводите им, когато са МЛТ и РПМ!