КИТ СТАБИЛИЗИРАН ИЗПРАВИТЕЛ 3
Поставените снимки са с илюстративен характер. В действителност продуктът може да се отличава външно, като това не променя функционалността и характеристиките на изделието.
Информация
Комплекта не е сглобен.
С този набор "НЕОМОНТАНА" Ви предлага да реализирате един универсален стабилизиран токоизправител - модернизиран вариант.
Използваната интегрална схема 723 представлява прецизен стабилизатор на напрежение със защита от претоварване чрез токоограничение:
извод 1 - емитер на токоограничаващия транзистор;
извод 2 - инвертиращ вход на усилвателя;
извод 3 - неинвертиращ вход на усилвателя;
извод 4 - опорно напрежение 7,15V;
извод 5 - маса;
извод 6 - изход;
извод 7 - положително зaхранващо напрежение;
извод 8 - положително зaхранващо напрежение;
извод 9 - честотна корекция;
извод 10 - база на токоограничаващия транзистор;
Входното захранващо напрежение може да се променя от 9,5 до 40V, а стабилизираното изходно напрежение - от 2 до 37V.
Външният транзистор VT1 е за изходен ток до 1А. За постигане на по-големи токове са необходими един или два по-мощни крайни транзистори (VT2), свързани също по схема "Дарлингтон".
С резистора R6 или R7 се определя стойността на токоограничаването при пад върху тях около 0,6V; например: R6=0,5Ω - Iогр=1,1А или R7=0,2Ω - Iогр=3А .
С тримера RP1 (или външен потенциометър) се задава изходното напрежение, като R5 определя горната граница. Въздействието на RP1 има силно логаритмичен характер, като сгъстяването е в горната граница на изходното напрежение.
Разсейваната мощност върху външните транзистори - 20 или 80W се определя с произведението от максималния ток и разликата между входното и изходното напрежение, като излишното напрежение се отделя във вид на топлина. От това следва, че за постигане на максимален ток трябва да се стеснява диапазона на регулиране на напрежението. При осигуряване на фиксирано изходно напрежение, изправеното напрежение трябва да осигурява минимално напрежение върху регулиращия транзистор 3V.
Външните транзистори трябва да се охлаждат допълнително със съответни радиатори.
Ако не са Ви необходими напрежения под 7V волта, не поставяйте R4 и С2. Така се постига по-равномерно задаване с RP1.
Ако в набор No.152 се използват два паралелно свързани транзистора VT2, в емитерите им трябва да има изравнителни резистори (например 0,3Ω/5W). Изходният ток обаче е ограничен от изправителните диоди VD1÷VD4.
Стойността на кондензатора C1 се избира в зависимост от допустимите пулсации в изходното напрежение, които нарастват пропорционално на тока.
Мостчето М1, крепящо кондензатора С1, е тоководящо и е задължително! За реализиране на набори No.7 и 8 трябва да се постави и мостчето М2!
Забележка: Максималното входно напрежение на U1 е напрежението върху C1 (на празен ход), което е по-високо от входното променливо.