КИТ СТАБИЛИЗИРАН ИЗПРАВИТЕЛ 6
Поставените снимки са с илюстративен характер. В действителност продуктът може да се отличава външно, като това не променя функционалността и характеристиките на изделието.
Информация
Комплекта не е сглобен.
(1.3-30)V,5A,80W
Възможностите на този набор се определят от специализираната интегрална схема LM317T, която има следните основни параметри:
- входно напрежение: (3÷40)V;
- изходно напрежение: (1.3÷37)V;
- изходен ток: 1.5А;
- ток на ограничение: 1.5÷4.5А при (Uизх - Uвх) < 15V;
0.4A при (Uизх - Uвх) = 40V;
- минимален ток на стабилизация: 10mA;
- максимална разсейвана мощност: Транзисторите VT1 и VT2 разширяват диапазона на натоварване на стабилизирания изправител до 80W. Тази мощност определя каква разлика може да има между входното и изходното напрежение при максимален ток.
Към U1 може да се монтира алуминиева плочка за радиатор. Транзисторът VT2 се поставя отделно след намазване с топлопроводяща паста към съответен радиатор.
Захранващият токоизправител трябва да е съобразен с искания ток на стабилизация. Стойността на изглаждащият му кондензатор трябва да е по-голяма от 2200µF и зависи правопропорционално от тока и обратнопропорционално от напрежението.
Резисторът R5 е товарен и определя минимален ток от 30мА.
Вместо задаващият тример, може да се използва външен потенциометър или фиксирани резистори.
Да не се поддържа продължително време изхода в състояние на късо съединение!
Резисторите от типа РПМ с вертикален монтаж, да се почистят предварително от лаковото покритие върху изводите им.
Забележка: При използване на тази схема трябва да се има предвид, че в силовия контур няма токоограничение. До известна степен тока на късо съединение може да се ограничи с увеличаване на R2. Ако се работи продължително време с голям ток, трябва да се предвиди още един транзистор, например 2T9135 или 2T7233, свързан по схема Дарлингтон с 2N3055 и разположен върху радиатора му (извън платката). Когато се използва VT3, да се постави допълнително и кондензатор C4!