КИТ УСИЛВАТЕЛ 18
Поставените снимки са с илюстративен характер. В действителност продуктът може да се отличава външно, като това не променя функционалността и характеристиките на изделието.
- вид: усилватели КИТ
- напрежение вх (зах.): 6-18V DC
- Мощност: 70W
- УСИЛВАТЕЛИ
Информация
Комплекта не е сглобен.
1X70W 4OM A=20 ПЪТИ TDA1562
С предлагания усилвател лесно се решава проблема с получаването на голяма звукова мощност в автомобила при ниското захранващо напрежение на акумулатора. Използва се специализираната интегрална схема TDA1562Q, която представлява мостов НЧ усилвател с повишаване на напрежението (клас H) и притежава следните качества:
- малко на брой външни елементи;
- голяма мощност при ниско захранващо напрежение (14.4V):
при изкривявания 10% - 70W/4Ω;
при изкривявания 0.5% - 50W/4Ω;
- фиксирано усилване: 26dB (20 пъти);
- термична защита;
- защита от късо съединение на изходите към маса или към "+";
- защита от късо в товара;
- наличие на режим на"изключен сигнал" (Mute) и чакащ режим (Standby) с консумация до 50µA;
- наличие на диагностичен изход с отворен колектор;
- захранващо напрежение: 14,4V (6÷18)V;
- консумиран ток (без сигнал): до 150mA;
- максимален импулсен ток: 8А;
- входен импеданс: 75kΩ;
- обратно напрежение: до 6V;
- разсейвана мощност: 60W;
- термично съпротивление: 1,5°С;
- температура на структурата: до 150°С;
- хармонични изкривявания при изходна мощност 1W - 0.03%; 20W - 0.06%.
Интегралната схема TDA1562Q представлява комбиниран усилвател клас "B/H". При ниски изходни мощности, схемата работи като усилвател клас "B". Когато е необходима по-висока изходна мощност (над около 18W) се включва повишаващо стъпало, което използва принципа на натрупване на енергия в кондензаторите C4 и C5 (които са с голям капацитет). Така реално захранващото напрежение на крайното стъпало се удвоява за момент и се получава голяма изходна мощност. В интегралната схема е реализирано автоматично преминаване в режим на работа клас "B", когато тя се претовари топлинно. Към нея има вход/изход - краче 16 (не е изведено на платката), с помощта на което може да се управляват тези режими.
Горната гранична честота не е ограничена схемно, но в случай на склонност към самовъзбуждане е желателно да се огрничи до около 40кHz с поставянето на кондензатор C8 със стойност (4.7÷10)nF.
Долната гранична честота на усилването по напрежение зависи от кондензаторите С1 и С2, като при: 220nF е 10Hz (при -3dB), при 100nF е 20Hz (при -3dB).
На извод 4 (точка S) се включва ключ К за управление на усилвателя - спиране на входния сигнал и преминаване в режим на чакане с минимална консумация. Този ключ може да е маломощен и да служи за спиране и пускане на целия усилвател, избягвайки по този начин нуждата от мощен ключ, с който да се прекъсва самата верига на захранването.
Изход 8 на интегралната схема служи за получаване на диагностична информация за работата на усилвателя и представлява отворен колектор, към който е свързан резисторът R1 (точка "D" на платката) . При поставяне на светодиод VD1 (извън платката) между точка "D" и +U се получава светлинен индикатор за следните случаи:
- получава се ограничаване на изходния сигнал, т.е. големи нелинейни изкривявания;
- в един от двата изхода има късо съединение спрямо маса или захранване;
- има късо в товара;
- задействана е термичната защита на интегралната схема.
Захранващите проводници трябва да са къси и със сечение 0,75мм². Задължително е /-/ на крайните стъпала в интегралната схема (изводи 6 и 12) и масата на входния сигнал (краче 17) да са с отделни проводници към минуса на захранването (акумулатора).
За получаването на максимална изходна мощност е необходимо подаването на входно напрежени от 0.7Veff.
За нормалната работа на усилвателя е необходимо той да се монтира на подходящ радиатор. В избора му трябва да се има предвид, че крайната мощност от 70W e за звукови сигнали, при които разсейваната мощност е доста по-ниска (с до 50%) спрямо при чисти синусоидални сигнали.
Мостчето М (от изолиран проводник) да се постави преди запояването на интегралната схема. Като вариант, то може да се монтира и над изводите на вече запоената интегрална схема.
От два такива усилвателя може да се получи стерео вариант.
ВНИМАНИЕ! При вграждане на усилвателя в автомобил да се има предвид, че автомобилната електроника е подложена на значителни (над 50V) пикови напрежения. За предпазване на усилвателя може да се използва Защита от пренапрежение.